Google testuje wersję Lite wyszukiwarki w aplikacji

Google może wkrótce wydać przyjazną dla wykorzystania danych mobilnych lekką wersję aplikacji wyszukiwarki dla smartfonów. Można się tego spodziewać, ponieważ obecnie gigant pilotuje taką testuje w Indonezji, co zostało zauważone przez okoli wzrok pracowników Android Police.

“Search Lite” – zapewne jest to nazwa testów wprowadzonych w nowej wersji wyszukiwarki, a nie nazwa aplikacji- jest zasadniczo zmodyfikowaną wersją aplikacji wyszukiwarki Google, zoptymalizowaną pod kątem osób, których połączenie z siecią jest słabe, przy ograniczonych mobilnych zasobach danych lub posiadających smartfona o małej pamięci wewnętrznej. Różnica między Lite a standardową wersją polega na tym, jak i kiedy Search Lite używa danych. Będzie prawdopodobnie używać ich  bardzo, co pozwoli użytkownikom o bardzo słabym połączeniu robić takie same rzeczy, jak osobie mieszkającej w kraju z szybkim, swobodnie dostępnym internetem.

Pod tym względem jest to podobne przedsięwzięcie do tego dotyczącego pracy nad aplikacją YouTube Lite, którą Google uruchomił w Indiach w ubiegłym roku i innych aplikacji “lite” dla Facebooka, LinkedIn, Twittera i innych. Indie są podstawowym rynkiem tych przyjaznych wykorzystaniu danych aplikacji i istnieją pewne klarowne przesłanki dotyczące tej aplikacji, że wkrótce zostanie skierowana do Indii i tam uruchomiona.

Poza łatwiejszym sposobem wyszukiwania informacji w internecie, aplikacja łączy się także z innymi źródłami treści, w tym z wiadomościami, prognozą pogody i usługą Google Translate. Istnieje możliwość poruszania się po zewnętrznych witrynach w dedykowanej przeglądarce, co może przypuszczalnie wpływać na oszczędność danych mobilnych. Google odmówił na razie oficjalnego komentarza dotyczącego pracy nad tego typu rozwiązaniem.

“Zawsze eksperymentujemy z naszymi produktami w celu dostarczenia naszym użytkownikom najbardziej użytecznych i optymalnych rozwiązań. To nowa eksperymentalna wersja aplikacji, która pomoże w przyszłości usprawnić wyszukiwanie użytkowników w Indonezji “- powiedziała anonimowo osoba ze środowiska Google reporterowi z TechCrunch.

Poza poszczególnymi aplikacjami firma Google kładzie duży nacisk na rozwijanie usług zoptymalizowanych na rynki wschodzące, gdzie pojawiają się kolejne miliony użytkowników Internetu. Decyduje się na rozwijanie lekkiej wersji Androida – Android Go – a także zasilanie smartfonów i dokonywanie strategicznych przejęć w Azji Południowo-Wschodniej, a ostatnio w Indiach, aby zbudować zespoły inżynieryjne dedykowane rynkom wschodzącym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *